image image image image
Wielkanocny Bieg do Pustego Grobu Zapisy trwają a do Biegu zostało 51 dni...
Szkoła Życia Chrześcijańskiego Zapraszamy na sesje zimową 2016...
Światowy Dzień Chorego 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego
Środa Popielcowa 10 lutego rozpoczynamy Wielki Post...
„Hospicjum św Antoniego w Nowej Soli dostało się w posiadanie Kapucynów Prowincji Krakowskiej częściowo drogą przypadku, częściowo dzięki sprytowi o. Zygmunta Nestorowskiego.
(...) Otóż w Wielkim Poście 1947 r. spotkał się o. Zygmunt w pociągu z Księdzem Magistrem Romanem Kostikowem, dziekanem z Nowej Soli. W finale tej rozmowy ks. Kostikow zaprosił o. Zygmunta z rekolekcjami do Nowej Soli. W czasie tych rekolekcji ks. Kostikow doszedł do wniosku, że dobrze by było mieć na stałe, jako pomoc w parafii, zakonników.
Z obserwacji o. Zygmunta, nabrał przekonania, że Kapucyni będą najmniej wymagający. Wszystko składało się dobrze. Przy ul. Nowotki stoi wielki kościół poewangelicki, w dobrym stanie, dopiero co wyświęcony i wzięty w zarząd katolickiej parafii. Kapucyni mogliby stworzyć przy tym kościele bazę wypadową, coś w rodzaju klasztoru i byłaby pomoc dla parafii, w której szkoły czekały na katechetów, no i dla dekanatu zapewniona pomoc w spowiadaniu wiernych. Sugestie takie trafiły do przekonania o. Zygmuntowi. O. Zygmunt, ówczesny administrator niewielkiej parafii Niegosławice w powiecie szprotawskim, znalazł się w swoim żywiole. Szybko omówił sprawy z o. Prowincjałem, o. Alojzym Wojnarem i postanowiono w jesieni 1947 r. stanąć do pracy na tej nowej placówce.

(...) Z początkiem września 1947 r. o. Zygmunt żegna dotychczasową swoją parafię Niegosławice i sprowadza się do Nowej Soli, niedługo potem przybyli Ojcowie – Euzebiusz Kawalla i Kornel Gadacz. Obsada nowej placówki była wyśmienita. Młodzi, wszechstronnie uzdolnieni i pełni zapału Ojcowie ruszyli na podbój Nowej Soli. I zdobyli ją na każdym odcinku.
(...) Ojcowie mieli tu pracy pełne ręce. Oprócz pracy w kościele św. Antoniego trzeba było wydatnie pomagać w kościele parafialnym św. Michała, nie mówiąc o szkołach, tak podstawowych, jak i średnich.
Po roku o. Kornela Gadacza zastąpił o. Bonawentura Hagel, urodzony pedagog i spec od matematyki. Tymi to zdolnościami o. Bonawentura nie tylko podbił serca uczniów z Liceum Pedagogicznego, w którym był katechetą, ale zmusił do szacunku, po prostu zaimponował im swoją wiedzą.
W miesiącach wakacyjnych 1948 r. znów nastąpiła zmiana w obsadzie placówki. (...) O. Zygmunt został powołany na vice-magistra nowicjatu, a jego miejsce w Nowej Soli zajął brat – o. Florian Nestorowski. (...) Uzyskał [on] pozwolenie na odbudowę zniszczonego szpitala przy ul. Ewangelickiej. Wspomniany budynek został przyznany Kapucynom pismem Miejskiej Rady Narodowej w Nowej Soli z dnia 14 IX 1947 r.
(...) O pracy Kapucynów w Nowej Soli w tym okresie można powiedzieć krótko: Ojcowie obrabiali Nową Sól we wszystkich dziedzinach duszpasterstwa (oprócz kancelarii) w 80 % .

(...) OO. Kapucyni postanowili starać się o parafię przy kościele św. Antoniego. Chodziło o to, by w razie rozwiązania Zakonów, wypędzenia zakonników z klasztorów, a z taką ewentualnością trzeba się było w tym czasie liczyć, Kapucyni mogliby się ostać przynajmniej przy parafii. (...) Parafia kapucyńska w Nowej Soli powstała.
(...) Po śmierci ks. Romana Kostikowa [luty 1950 r.], Administrator Apostolski Dolnego Śląska ks. Karol Milik zaproponował Kapucynom tymczasowy zarząd osieroconej parafii. (...) Zaproponował o. Prowincjałowi, by o. Florian Nestorowski, ówczesny superior i rektor kościoła św. Antoniego, jako Kurii dobrze znany, podjął się obowiązku tymczasowego zarządu parafią. Tak się też stało. O. Florian był więc de iure administratorem parafii, de facto jednak pełnił z wielką gorliwością obowiązki proboszcza przysłany w tym celu przez o. Prowincjała, o. Romuald Szczałba.
I tak Kapucyni zostali panami, w całym tego słowa znaczeniu, parafii Nowa Sól. O. Florian postanowił okazję wykorzystać. I trzeba mu przyznać, zrobił to wspaniale. Wykazał tu dużo energii i sprytu dyplomatycznego. Słowem, w niedługim czasie, Nowa Sól została podzielona na dwie parafie: św. Michała i św. Antoniego. A miało to miejsce w lipcu 1950 r. Od pierwszego września 1950 r. nowopowstała parafia św. Antoniego pod zarządem Kapucynów zaczęła żyć swoim życiem niezależnym. Ponieważ zaś i tu, i tu, pracowali Kapucyni, operacja odbyła się bez wielkiego bólu. Najwięcej odczuli podział organista i kościelny z parafii św. Michała. Długo jeszcze po tym ronili łzy. Ale stało się.
Wszystko ma swój koniec. I okres jedynowładztwa kapucyńskiego w Nowej Soli miał niebawem się skończyć. Wiosną 1951 r. Kuria Arcybiskupia we Wrocławiu przysłała na stanowisko administratora parafii św. Michała ks. Dionizego Barana”. [Z Kroniki Klasztoru Kapucynów w Nowej Soli.]

Po kilku miesiącach duszpasterzowania w Nowej Soli, został on przeniesiony do Wrocławia, na funkcję kaznodziei katedralnego. W tym samym czasie, w czerwcu 1951r., Kuria Arcybiskupia Wrocławska zaproponowała O. Prowincjałowi – Remigiuszowi Krancowi, żeby Kapucyni objęli cały dekanat kożuchowski. Propozycja została przyjęta. Dziekanem w Kożuchowie mianowano o. Peregryna Malinowskiego. Administratorem parafii św. Michała w Nowej Soli został o. Hieronim Warachim, a jego wikarym o. Mieczysław Witkowski. Administratorem parafii Nowe Miasteczko, Miłaków i Borów Wielki mianowano o. Andrzeja Zaklikiewicza. W Mirocinie Górnym administratorem był o. Wacław Miler.
Nastąpiła też zmiana w obsadzie placówki przy kościele św. Antoniego. Odszedł dotychczasowy jej przełożony i pierwszy proboszcz o. Florian Nestorowski, wraz z o. Euzebiuszem Kawallą, a na ich miejsce przybyli: o. Zbigniew Stępkowski na stanowisko gwardiana i administratora parafii oraz o. Apolinary Borkowski, jako prefekt i wikariusz. Miało to miejsce 22 lipca 1951r.
Kroniki podają, że w latach powojennych, dłużej lub krócej, Kapucyni na Ziemiach Odzyskanych prowadzili ponad 80 parafii. W latach 1951 – 1959 sami obsługiwali cały dekanat kożuchowski. W samej Nowej Soli obsługiwali wtedy oprócz kościoła parafialnego św. Michała i św. Antoniego, kościół św. Barbary, najstarszy na terenie nowosolskim kościół św. Szymona i Judy Tadeusza w Rudnie, a także kaplice: w Kiełczu, Przyborowie i Stanach, oraz szkoły w Lubieszowie, Modrzycach i na Pleszówku. Z biegiem lat, zorganizowane parafie oddawane były kapłanom diecezjalnym.
W roku 1971, w związku z reorganizacją diecezji, Nowa Sól przeszła z archidiecezji wrocławskiej do diecezji gorzowskiej. Od tego czasu, do dziś, Kapucyni obsługują Studzieniec, należący niegdyś do parafii Mirocin Górny. Natomiast w samym mieście prowadzą obecnie duszpasterstwo parafii św. Antoniego wraz z kościołem filialnym św. Barbary.
Katechizacją objęte są następujące szkoły na terenie parafii: Podstawowa nr 1, Podstawowa nr 6, Podstawowa Specjalna i Gimnazjum nr 9, Podstawowa w Studzieńcu, Gimnazjum nr 1, Ponadgimnazjalna nr 1 „Elektryk”, Ponadgimnazjalna nr 3 oraz 4 przedszkola.
Rozwija się duszpasterstwo różnorodnych grup parafialnych.

Warto zobaczyć

--------------------------------------------------
--------------------------------------------------
---------------------------------------------------
--------------------------------------------------

Licznik odwiedzin


Dzisiaj293
Wczoraj351
W tygodniu2848
W miesiącu2396
Łącznie wizyt (od 17 marca 2012)422021

Currently are 39 guests online